V Bohinju najdete kar nekaj poti, ki jih lahko prekolesarite in so primerne za različne tipe kolesarjev. Družinam bo verjetno najbolj všeč Bohinjska kolesarska pot, bolj zahtevnim kolesarjem pa obe etapi nove turnokolesarske poti Juliana Bike. Toplo priporočamo tudi vodene različice kolesarskih izletov, še posebej tistih, ki so pridobile certifikat Bohinjsko/From Bohinj. Ob vsakem zavrtljaju pedalov pa skrbno sledite zlatim kolesarskim pravilom. 

Kolesarski izleti

Odkrijte nekaj najbolj priljubljenih kolesarskih poti, ki vas popeljejo ob kristalno čisti reki Savi Bohinjki, skozi idilične alpske vasice, v slikovito dolino Voje, po gozdnih stezah proti Pokljuki in do drugih skritih kotičkov Bohinja. Vsaka pot razkriva edinstvene razglede in čudovito naravo, ki navduši tako rekreativne kolesarje kot prave avanturiste.

o

Vodena kolesarska doživetja s certifikatom Bohinjsko

Odkrijte skrite kotičke Bohinja in doživite naravo na najbolj pristen način – s kolesom in v spremstvu izkušenega vodnika! Vodeni kolesarski izleti so odlična priložnost, da brezskrbno raziskujete slikovite poti, se prepustite lokalnim zgodbam in uživate v razgledih, ki jih ne boste našli na običajnih turističnih poteh.

Mohant – fuj in fej ali kulinarična specialiteta?

Pridružite se nam na kolesarski turi, kjer boste spoznali prav posebni sir - mohant. Mohant je polmehki sir, ki ga izdelujejo na območju Bohinja. S svojim značilnim vonjem in okusom je izvirna dragocenost v svetu slovenskega sirarstva, ki se lahko pohvali tudi z zaščiteno označbo porekla v okviru Evropske unije. Med to kolesarsko pustolovščino boste imeli priložnost spoznati nastanek, zgodovino in edinstvene značilnosti tega sira, hkrati pa tudi odkriti številne zanimivosti, povezane z njim. Naš program vključuje tudi možnost izdelave masla kot dodatnega proizvoda ter ogled priprave preprostih jedi, pri katerih nastopa mohant. Seveda pa ne gre mimo okušanja samih mohant sirov, ki jih ponujajo različni proizvajalci v Bohinju, poleg tega pa boste lahko poskusili tudi certificirane izdelke, kot so piškoti in čokolada, ki vsebujejo mohant. Ob koncu ture boste lahko sami presodili, ali vam je mohant "fuj in fej" ali boste to kulinarično specialito posvojili tudi v domačih kulinaričnih dobrotah.

Skrite Bohinjske poti

Peljite se s kolesom in odkrijte najlepše kotičke Bohinja z lokalnim vodnikom.

Ne glede na to, ali Bohinj obiskujete prvič ali se vanj znova in znova radi vračate – zasebni vodeni kolesarski izlet vam bo razkril Bohinj v povsem novi luči. Ta nepozabna tura vas bo popeljala mimo skritih biserov doline, ikoničnih razgledov in slikovitih poti, obdanih z dih jemajočo alpsko kuliso. Med sproščeno vožnjo ob Bohinjskem jezeru, (po dogovoru) obiskom Vogla in razgledom na Triglav ter spoznavanjem skrivnosti cerkve sv. Janeza Krstnika boste začutili pristno srce Bohinja, takšno, kot ga poznamo le domačini.

Z e-kolesi v dolino Voje

Kolesarjenje po neokrnjeni naravi Triglavskega narodnega parka. Cena je na osebo in vključuje vodenje, izposojo električnega kolesa, čelade in kosilo v planšarski koči na Vojah.

JULIANA BIKE

Juliana Bike je krožna daljinska turnokolesarska pot, ki obkroža Julijske Alpe in sledi filozofiji pohodniške poti Juliana Trail. Z dolžino 290 km in 8.500 metri višinske razlike je razdeljena na 7 glavnih in 3 pristopne etape. Pot vas popelje po lokalnih cestah, kolesarskih stezah, gozdnih poteh in kolovozih ter ponuja edinstvene razglede na neokrnjeno naravo Triglavskega narodnega parka.

Bohinjska kolesarska pot

Spodnjo in Zgornjo Bohinjsko dolino povezuje urejena kolesarska pot, ki jo domačini radi imenujemo kar »pot okrog Bohinja«. Pot je v celoti asfaltirana in označena, z lepimi panoramskimi razgledi in slikovito naravo pa nudi izjemno doživetje za obiskovalce vseh starosti. S preglednimi, položnimi odseki ter nekoliko bolj razgibanimi vzponi in spusti je odlična izbira tudi za družinske kolesarske izlete in vse, ki iščejo aktivno sprostitev v objemu narave.

Kolesarska pot je bila zasnovana po načrtih priznanega arhitekturnega ateljeja Ostan Pavlin. Zaradi premišljenega oblikovanja, skladnosti z okoljem in kakovosti izvedbe velja za presežek med tematskimi kolesarskimi potmi v Sloveniji ter vzorčni primer dobre prakse za razvoj trajnostne mobilnosti in turizma.

mobilnost-kolo-kolesarjenje-bohinjska-kolesarska-pot-mojca-odar

Konec leta 2020 je bila kolesarska pot nadgrajena z odprtjem mostu Na Rju. Arhitektura mostu, ki oblikovno spominja na sodoben kozolec nad vodo, predstavlja pomemben prispevek k sodobni alpski arhitekturi, saj se navdihuje v lokalni graditeljski tradiciji in jo smiselno povezuje s sodobnimi arhitekturnimi pristopi.

Most Na Rju je postal nova ikonična točka na bohinjski kolesarski poti in privlačna postojanka za obiskovalce in ljubitelje sodobne arhitekture.

Kolesarska pot Bled - Bohinj

Gradnja kolesarske povezave med Bledom in Bohinjem še ni zaključena in v letu 2025 še ne bo odprta. Projekt, ki se je začel jeseni 2022, so upočasnili neurje avgusta 2023, zahtevna sanacija in dodatne zahteve med gradnjo.

Odsek v Soteski: Večina del je že opravljenih, razen 600-metrskega odseka ob železnici, kjer je bilo potrebno spremeniti projekt zaradi slabega stanja železniškega podpornega zidu.

Odsek med Sotesko in Bohinjsko Bistrico: Gradbena dela so bila zaključena konec 2024, trenutno pa potekajo postopki za uporabno dovoljenje. Pot ostaja zaprta zaradi potrebne namestitve zaščitnih mrež proti padajočemu kamenju. 

Kolesarska povezava med Bledom in Bohinjem bo tako uporabnikom predvidoma na voljo v prvi polovici leta 2026.

Izposoja koles

V Bohinju si lahko na številnih lokacijah izposodite kolo, ki ustreza vašim željam in načrtom. Na voljo so gorska, treking in cestna kolesa, pa tudi e-kolesa za lažje premagovanje vzponov.

Poznamo skrite kotičke Bohinja. Pokažemo vam tisto, kar poznamo domačini. Naša ekipa je tim profesionalnih vodnikov z vsemi zakonsko potrebnimi licencami.
Specializirana turistična agencija za kolesarske in pohodniške počitnice na območju Bohinja. Ljubezen do aktivnih počitnic delijo z ljudmi, ki želijo svoje sanje o edinstvenih doživetjih spremeniti v resnične izkušnje.
Lokalni specialisti za dejavnosti na prostem v Bohinju, osrčju Julijskih Alp. Odličen rafting, čudovit kanjoning, avanturistično kolesarjenje, čudovito pohodništvo in še več.

Zlata kolesarska pravila

Kot osnovo za pripravo zlatih pravil obnašanja kolesarjev v naravnem okolju smo uporabili Pravila kolesarstva Mednarodne gorsko kolesarske organizacije IMBA (International Mountain Bicycling Association).

  • Uporabljajte le tehnično brezhibno kolo in ustrezno opremo (oblačila, obutev, rokavice in čelado ter ustrezne pripomočke za daljše ture).
  • Kritično ocenite svoje sposobnosti in poskrbite, da boste na turi ostali ves čas zbrani.
  • Ne vozite pod vplivom opojnih substanc.
  • Upoštevajte vse kolesarske hitrostne omejitve in priporočila.
  • Če si želite hitrosti, se udeležite tekmovanj z gorskimi kolesi oziroma uporabljajte gorsko kolesarske poligone.
  • Pred nepreglednimi ovinki zmanjšajte hitrost.
  • Pri zaviranju ne blokirajte gum, saj takrat puščate sledi, ob tem pa tudi slabo zavirate.
  • Upoštevajte prometno signalizacijo.
  • Vožnja po zavarovanih območjih (npr. močvirjih, rastiščih zaščitenih rastlin) ter travnikih in smučarskih progah je strogo prepovedana!
  • Spoštujte zasebno lastnino.
  • Pazite na tla pod sabo. Mokre in blatne poti so bolj občutljive kot suhe.
  • Ostajajte na že narejenih poteh in ne delajte novih, prav tako ne sekajte poti na ostrih ovinkih.
  • Zračnice, embalažo in druge odpadke odnesite nazaj in jih odložite na ekoloških otokih.
  • Uporabljajte biološko razgradljiva olja in maziva.
  • Bodite gorski kolesar in hkrati naravovarstveno ozaveščen športnik.
  • Krhkega naravnega ravnovesja ni težko uničiti, veliko teže pa ga je ponovno vzpostaviti.
  • Izogibajte se nepotrebnemu hrupu.
  • Živali se hitro vznemirijo, lahko zaradi nenadnega srečanja, hitrega premika ali glasnega zvoka.
  • Dajte živalim dovolj prostora in časa, da se na vas privadijo.
  • Ko greste mimo konjenikov, bodite zelo previdni in upoštevajte njihova navodila (če niste prepričani, jih vprašajte).
  • Preganjanje živine in vznemirjanje divjadi sta resna prekrška.
  • Naredite vse v vaši moči, da nase opozorite ostale uporabnike poti – prijazen pozdrav ali zvonec sta dobri metodi.
  • Ko vozite skozi ovinke, upoštevajte dejstvo, da lahko tudi drugi uporabljajo to pot.
  • Poskušajte predvideti možnosti srečanja.
  • Kolesarji morajo spoštovati in dajati prednost vsem drugim uporabnikom poti, razen če je pot označena izrecno za kolesarje.
  • Kolesarji, ki vozijo navzgor imajo prednost, tako da jim jo morajo kolesarji, ki vozijo navzdol odstopiti, razen če je pot vidno označena, da je enosmerna oz. samo za spuste.
  • Potrudite se, da bo vsako srečanje varno in spodobno.
  • Kolesarska pot Bohinj in kolovozne poti so namenjene tudi kmetijski mehanizaciji in drugim uporabnikom.
  • Prevzemite odgovornost za lastno življenje v svoje roke.
  • Upoštevajte zlata pravila obnašanja kolesarjev v naravnem okolju.
  • Če ni kolesarske steze ali pasu, vozite ob desnem robu vozišča v smeri vožnje, in sicer čim bližje robu (ne več kot en meter od roba) vozišča.
  • V skupinah morajo kolesarji voziti en za drugim. Če je pot dovolj široka je le izjemoma dovoljena vožnja dveh kolesarjev vzporedno.
  • V obvezno opremo kolesa spadajo zvonec, luč za osvetljevanje ceste, zadnja rdeča luč, zadnji rdeči odsevnik, rumeni odsevniki v pedalih, bočni odsevniki ter brezhibna zadnja in prednja zavora.
  • Ponoči in ob zmanjšani vidljivosti je priporočljivo dodatno poskrbeti za vidljivost z raznimi odsevniki, ki jih pripnemo na oblačila.
  • Čelada: kolesar, mlajši od 14 let, mora med vožnjo nositi zaščitno čelado, enako pa velja tudi za otroka, ki se na kolesu vozi kot potnik. Čeprav ni predpisana, pa čelado priporočamo tudi odraslim kolesarjem.