Turizem ima v Bohinju izjemen pomen, saj odraža povezanost naravne dediščine, trajnostnega razvoja in sodobnih turističnih trendov. Analiza ključnih kazalcev omogoča vpogled v uspešnost destinacije in razumevanje sprememb v obnašanju turistov. Pregled podatkov o prihodih, nočitvah in prenočitvenih zmogljivostih je zasnovan kot osnova za oblikovanje učinkovitih marketinških strategij in promocijskih aktivnosti, ki prispevajo k nadaljnji rasti in razvoju turizma v Bohinju.
Osnovni kazalci
V letu 2024 smo v občini Bohinj zabeležili skupno 314.599 prihodov turistov in 838.727 nočitev, kar pomeni, da povprečna doba bivanja znaša 2,7 dni. Največji delež predstavljajo domači gostje in njihove nočitve, sledijo pa turisti iz Nemčije, Češke, Nizozemske in Belgije.
Destinacija Bohinj ponuja 9.779 registriranih stalnih ležišč v različnih kategorijah, ki vključujejo hotele, hostle, penzione, kampe, zasebne sobe in apartmaje, počitniške domove ter planinske domove. Bohinj tako ostaja priljubljena izbira za obiskovalce zaradi svoje raznolike turistične ponudbe in naravnih lepot.
Prihodi turistov
Prihodi turistov v občini Bohinj se po pandemiji vztrajno povečujejo. V letu 2024 smo zabeležili 314.599 prihodov turistov, kar predstavlja 2,6 % več kot v letu 2023 in 5,2 % več kot v letu 2022.
Prenočitve turistov
V letu 2024 je bilo v Bohinju ustvarjenih 838.727 nočitev, kar predstavlja slabih 2 % več kot v letu 2023. Za primerjavo, v sosednjem Bledu je bilo zabeleženih 959.084 nočitev.
Pregled trgov
V letu 2024 so največji delež nočitev v Bohinju ustvarili domači gostje, in sicer 21,7 %, medtem ko so tuji gostje prispevali preostalih 78,3 % nočitev.
Med najpomembnejšimi tujimi trgi so nemški, češki, nizozemski, madžarski in belgijski. Nemški gostje so v letu 2024 ustvarili največji delež tujih nočitev, in sicer 15,7 %, sledijo češki gostje z 8,3 %, nizozemski z 5,9 %, madžarski z 5,8 % ter belgijski z 5 %.
Delež domačih nočitev se je v primerjavi z letom 2023 zmanjšal za 7 %. Največji porast med najpomembnejšimi trgi pa beležimo pri britanskem trgu, kjer se je delež nočitev povečal za 18 %.
Podrobnejši podatki o turističnih prihodih in nočitvah so objavljeni na uradnem spletnem mestu SURS.
Sezonska razporeditev
Največ prihodov in nočitev v letu 2024 je bilo zabeleženih v poletnih mesecih, medtem ko je bil november mesec z najmanjšim obiskom.
Prenočitvene zmogljivosti
Po podatkih AJPES-a je bilo v avgustu 2024 na voljo 9.854 stalnih ležišč. Največji delež predstavljajo zasebne sobe in apartmaji, ki obsegajo 43,8 %, sledijo kampi z 23,9 %. Hoteli ter njim podobne nastanitve (hostli, penzioni, gostišča) predstavljajo 15 %, počitniški domovi in planinski domovi vsak po 8,3 %. Druge oblike nastanitev, kot so parkirišča za avtodome, obsegajo nekaj manj kot 1 %.
Delež nočitev v Bohinju
Občina Bohinj je po številu nočitev v letu 2023 zasedla peto mesto med slovenskimi občinami, za Ljubljano, Piranom, Bledom in Kranjsko Goro. V tem letu je Bohinj prispeval 5,1 % vseh prihodov v Sloveniji ter kar 18,5 % nočitev v občinah skupnosti Julijske Alpe.
Motivi prihodov obiskovalcev v Bohinj:
- 45 % obiskovalcev pride zaradi naravnih in kulturnih znamenitosti.
- 32 % jih išče rekreacijske aktivnosti (pohodništvo, kolesarjenje, vodni športi).
- 14 % izbere Bohinj za sprostitev in počitek.
- 10 % tujih obiskovalcev pozna znamko Slovenia Green, medtem ko jo pozna 80 % Slovencev.
Glavni motivi obiskovalcev so povezani z naravo, rekreacijo in trajnostnim turizmom (vir).