V zadnjih letih je naraščajoč poudarek na trajnostnem razvoju na vseh področjih. Strateške usmeritve in dokumenti jasno opredeljujejo potrebo po spremembah, ki so obsežne in ključne. Tako je tudi pri razvoju zavarovanih naravnih območij, ki so del vsakdanjega življenja in hkrati globalnega okolja.
Interesi prebivalcev in obiskovalcev se prepletajo, postavljajoč naravo pod pritisk. Ključno vprašanje je, kako spremeniti človekov odnos do okolja na ravni družbe, skupin in posameznika, ne da bi posegali v skrajnosti, temveč z vztrajnim in postopnim pristopom.
Potrebno je najti nove, sodobne poti trajnostnega sobivanja, ob upoštevanju izkušenj in prepričanj vsakega posameznika, ter vključevanja privilegiranih voditeljev in izvajalcev sprememb.

posvet 2025
Poudarek posveta 2025 bo na predstavitvi primerov dobrih praks in krepitvi skupnih aktivnosti pri ohranjanju biotske raznovrstnosti ter ekonomskih in socialnih vidikov razvoja zavarovanih območij narave ob izzivih podnebnih sprememb.
Posvet je namenjen vsem, ki živijo in delajo na zavarovanih območjih narave ter se ukvarjajo z razvojnimi izzivi zavarovanih in občutljivih območij, s krepitvijo povezovanja lokalne pridelave hrane, obrtnih in storitvenih dejavnosti, s tesnejšim povezovanjem turizma z lokalnim okoljem ter vsem, ki vidijo razvojne politike kot priložnost za reševanje izzivov svojega okolja.
Program posveta 2025

Uvodni pozdrav udeležencem in gostom
Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj
Jože Sodja, župan Občine Bohinj
Panelna razprava: Priložnosti in izzivi krepitve lokalnih preskrbnih verig s hrano v okviru regionalnega povezovanja
V razpravi sodelujejo predstavniki vodilnih partnerjev potrjenih projektov v okviru ukrepa Regijski pristop povezovanja lokalnih proizvodov s poudarkom na ekoloških proizvodih iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027.
Moderator: dr. Luka Juvančič, Biotehniška fakulteta
Uvodna predstavitev: Cilji in nadaljnje aktivnosti ukrepa IRP-12, MKGP
Andreja Komel, vodja sektorja za strukturno politiko in razvoj podeželja, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Sodelujoči v panelni razpravi:
Matej Kline, Samooskrbna skupnost Lipa, trgovsko podjetje
Aleksandra Koprivnikar, Jarina, zadruga za razvoj podeželja
Mitja Vodnjov, Samooskrbna Gorenjska, oskrba zavodov in gostincev
Barbara Jerovšek Volek, Zavod za kulinariko in turizem dobrote Dolenjske
Klemen Langus, Turizem Bohinj, Javni zavod za pospeševanje turizma
Panelna razprava: Ekonomski potencial avtohtonih in tradicionalnih pasem živali
Moderator: dr. Luka Juvančič, Biotehniška fakulteta
Predstavitev dobre prakse: Program ohranjanja avtohtone istrske pasme goveda Boškarin
Jasenka Kapuralin, Agencija za ruralni razvoj Istre
Sodelujoči v panelni razpravi:
Matjaž Hribar, strokovni vodja rejske organizacije cikastega goveda
Davorin Koren, predstavnik rejcev drežniške koze
Urban Škander, predstavnik rejcev bovške ovce
Andrej Kastelic, strokovni vodja rejske organizacije in tajnik Društva rejcev krškopoljskih prašičev
dr. Jože Zalar, Višja strokovna šola za gostinstvo, velnes in turizem Bled
Grega Gardener, Okrepčevalnica Foksner, Ribčev Laz
Predstavitev zaključkov javne razprave o podnebnih spremembah in varovanju biodiverzitete v zavarovanih območjih narave ter projektov Beyond Snow in Trajnostna mobilnost v Bohinju
Andrej Arih, vodja oddelka za varstvo narave, Javni zavod Triglavski narodni park
Matjaž Stare, višji sodelavec za področje športa, Turizem Bohinj, Javni zavod za pospeševanje turizma
Klemen Langus, direktor, Turizem Bohinj, Javni zavod za pospeševanje turizma
Prijava na posvet
Na posvet vabimo strokovnjake, ki pripravljajo, vodijo ter usmerjajo razvojne politike in projekte, kmete, naravovarstvenike, turistične delavce, strokovnjake, ki se znanstveno ukvarjajo z vprašanji trajnostnega razvoja, ter zainteresirano javnost.
Zaradi omejitev števila udeležencev je obvezna predhodna registracija, najkasneje do 15. 5. 2025.
Nekaj misli po posvetu 2024
VEČ O PROJEKTU
Trajnostni razvoj je proces, ki terja jasne usmeritve in vztrajno delovanje. Z našimi aktivnostmi želimo osveščati vse o nujnosti tega procesa in (p)ostati primer dobre prakse. To je bil tudi eden izmed razlogov za organizacijo prvega posveta. Na posvetu in kasnejšem srečanju so nastale koristne vsebine, s katerimi se lahko seznanite v nadaljevanju.
2024 - POSVET

VIDEOPOSNETKI:
- Oglejte si videoposnetke predavanj z drugega posveta na YouTubovem seznamu predvajanja.
POVZETEK:
Na posvetu so nastopili po našem mnenju trenutno najbolj relevantni sogovorniki. Prosili smo jih, da predstavijo ključne izzive za trajnostni razvoj občutljivih območij in način na katere jih je po njihovem mnenju potrebno nasloviti.
Prvi sklop posveta »Kakšna je nadaljnja pot za doseganje ciljev Zelenega dogovora?« so nam predstavili sogovorniki, ki oblikujejo politike na EU ravni:
Skupna kmetijska politika je pred velikimi izzivi in zelo smo počaščeni, da nam je soočenje z njimi predstavil generalni direktor dr. Wolfgang Burcher, ki s svojim izjemnim znanjem, izkušnjami in jasno vizijo vodi udejanjanje ključnih usmeritev EU skozi Skupno kmetijsko politiko. Je odličen sogovornik in brez dvoma človek, ki najbolje pozna in razume izzive prihodnosti in ima vedenje kako jih naslavljati.
Evropski Parlament je neposredno vključen v udejanjanje ciljev zelenega dogovora in pri sprejemanju zakonodaje na tem področju je bil izredno močno vključen tudi evropski poslanec Franc Bogovič. Vnet zagovornik kmetijstva, izjemen poznavalec razmer in stanja, je bil ves čas zelo kritičen do (pre)velikih ambicij o obsegu in predvidenem časovnem okviru. Veseli nas, da je z nami delil izkušnje in videnje o tem kako naprej.
Evropski ekonomsko socialni odbor, institucija organizirane civilne družbe na EU ravni, ima pri sprejemanju evropske zakonodaje posvetovalno vlogo. Peter Schmidt je predsednik strokovne skupine za kmetijstvo, razvoj podeželja in okolje (NAT), ki je odgovorna za številna vprašanja, kot so skupna kmetijska politika (SKP), trajnostna preskrba s hrano, varstvo okolja, krožno gospodarstvo, uresničevanje ciljev OZN glede trajnostnega razvoja in podnebne spremembe. Je odličen poznavalec teh področij, ki uživa velik ugled na evropskem parketu in njegova predstavitev o nujnosti usmeritve v trajnostne prehranske sisteme, je zelo pomemben prispevek na posvetu.
Svetovna turistična organizacija (UN Tourism) je agencija Združenih narodov, odgovorna za promocijo odgovornega, trajnostnega in univerzalno dostopnega turizma. Kot vodilna mednarodna organizacija na področju turizma promovira turizem kot gonilo gospodarske rasti, vključujočega razvoja in okoljske trajnosti ter ponuja vodstvo in podporo sektorju pri napredku znanja in turističnih politik po vsem svetu. Do nedavnega je evropsko pisarno vodila prof. Alessandra Priante, ki trenutno vodi italijansko turistično organizacijo (ENIT). S svojimi bogatimi izkušnjami in širokim znanjem, je zaokrožila temo nadaljnje poti za doseganje ciljev Zelenega dogovora.
VIDEOPOSNETKI:
- Oglejte si videoposnetke predavanj s prvega posveta na YouTubovem seznamu predvajanja.
POVZETEK:
V Bohinju je bil od 19.5. do 4.6. 2023 organiziran 17. Mednarodni festival alpskega cvetja, tradicionalna prireditev, ki je namenjena spodbujanju trajnostnega razvoja občutljivega alpskega prostora. V letošnji prireditvi je bil med drugim izveden posvet, v živo in na daljavo. Namen je bil nasloviti izzive z vidika pridelave hrane, turizma in ohranjanja narave v zavarovanih območjih.
Posveta se je udeležilo 80 strokovnjakov, ki na terenu pripravljajo, vodijo in usmerjajo konkretne razvojne projekte ali svetujejo pri njihovem izvajanju, strokovnjaki, ki kreirajo razvojne politike, predstavniki civilne družbe iz različnih področij, ter strokovnjake, ki se znanstveno ukvarjajo z vprašanji trajnostnega razvoja.
Vsebinske prispevke na temo posveta so podali podpredsednik evropske komisije Frans Timmermans, člani Evropskega ekonomsko-socialnega odbora, evropski poslanec Franc Bogovič, ministra Uroš Brežan in Matjaž Han, državni sekretar dr. Darij Krajčič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič, direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije, Fedja Pobegajlo, direktor Zavoda RS za varstvo narave, mag. Teo Hrvoje Oršanič, raziskovalka na Biotehniški fakulteti dr. Tanja Šumrada, direktor Turizma Bohinj Klemen Langus in vodja oddelka za prostor na Triglavskem narodnem parku, Aleš Zdešar.
V moderiranih delavnicah, so udeleženci pripravili odgovore na 2 vprašanji, kako okrepiti institucionalno sodelovanje med sektorji kmetijstvo, turizem in varstvo narave in katere ukrepe bi priporočali LAS-om, da jih vključijo v strategije za novo programsko obdobje. Poudarili so nujnosti povezovanja, sodelovanja in dialoga pri uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja na teh pomembnih območjih. Gre za proces, ki ga pomagajo usmerjati tudi tovrstni posveti.
Pomemben zaključek posveta je pobuda za vzpostavitev nacionalne platforme za spodbujanje dobrih praks sodelovanja med različnimi deležniki na zavarovanih območjih narave. Na Turizmu Bohinj sprejemamo to pobudo kot izziv in bomo aktivno pristopili k izvedbi.
V zadnjih letih bolj kot kadarkoli govorimo o nujnosti trajnostnega razvoja na vseh področjih in območjih. Strateške usmeritve sprejete v zadnjem obdobju in strateški dokumenti, ki jih operativno naslavljajo to dokaj jasno naslavljajo. Dejstvo pa je, da te usmeritve prinašajo spremembe. In to zelo velike. Ali smo pripravljeni nanje, ali smo jih pripravljeni sprejeti in ali smo jih pripravljeni udejanjati, so ključna vprašanja na katera je potrebno odgovarjati ves čas.
Zavarovanja območja narave pri tem niso izjema. Pri nas so praviloma del običajnega okolja, kar pomeni, da v njih živijo ljudje, ki opravljajo ekonomske aktivnosti in so prostor, v katerega prihajajo obiskovalci. Ne glede na to, da smo prepoznali njihov družbeni pomen in jim namenili posebno obravnavo, torej niso izolirana in ostajajo del globalnega prostora, v socialnem, ekonomskem in okoljskem vidiku. Tudi tu se srečujejo različni interesi. Prebivalci pričakujejo, da imajo zagotovljene ekonomske in socialne pogoje za doseganje ustreznega standarda življenja. Obiskovalci želijo polno uživati posebnosti in lepoto, ki zaznamuje ta območja in pri tem biti deležni vsega ugodja, ki ga pričakujejo. Narava in okolje sta zato pod velikim pritiskom in spremembe, ki se dogajajo so dejstvo, ki mu ob tem ni mogoče ubežati.
Zato je glavno vprašanje izključno in samo, kako spremeniti odnos človeka do okolja, ki ga obdaja in načina, kako ga upravlja. In to na ravni družbe kot celote, posameznih skupin in vsakega posameznika. In pri tem niso sprejemljive skrajnosti. Proces mora potekati počasi in vztrajno. V preteklosti, ko so bili ljudje v celoti soodvisni od okolja in so bili del prostora, so bila vzpostavljena razmerja in odnosi, ki jih z današnjega načina pogleda označujemo kot trajnostna. Le teh nikakor ni mogoče več v celoti povrniti. Najti je potrebno novo, sodobno pot. Izkušnje in prepričanja vsakega posameznika so pri tem pomembna. Tisti, ki imajo privilegij, da usmerjajo spremembe so prav tako pomembni, kot tisti, ki jih prenašajo v okolje in tisti, ki jih udejanjajo.
RAZIŠČI NAPREJ
V Bohinju vsako leto organiziramo Mednarodni festival alpskega cvetja, tradicionalno prireditev, ki je namenjena spodbujanju trajnostnega razvoja občutljivega alpskega prostora. Festival je šopek botaničnih tur, prireditev in kulinaričnih doživetij, posvečenih divje raslim rastlinam, cvetličnemu bogastvu Bohinja in lokalni ponudbi, se posebej ponudbi z certifikatov Kolektivne blagovne znamke Bohinjsko/From Bohinj.